Download Üye Girişi
 
 
Kurumsal Kimlik Ürünler Referanslar WaterİON Uygulamaları WATERİON BAYİİLERİMİZ Haberler Videolar İletişim
 
Waterion ile 7/24 Kesintisiz Temiz Havuz
Havuz bakım eğitimi ve problemlerin çözümü
YÜZME HAVUZU BAKIMI

Bir havuzu temiz, berrak ve sağlıklı tutmak için, iki ana alana dikkat etmemiz gerekiyor. İlk olarak yüzme havuzunun kimyasal dengesi sağlanmalıdır, ve ikinci olarak havuzdaki istenmeyen kirler, tozlar, partiküller ve yabancı maddelerden arıtmamız gereklidir.

İLAÇLAMA

Havuzun dengesini koruması için rastgele kimyasal ilavesi yapılamaz. Havuzcunuzun tavsiyeleri bile yanıltabilir. Sık sık havuzun suyunun tahlilleri yapılmalıdır. Tahlillerin sonuçlarına göre havuz ilaçlaması yapılır.

Ayrıca, özel durumlarda ilave kimyasallar gerekebilir; örneğin şiddetli fırtınalardan sonra veya havuz bozulduğunda.

FİLTRASYON

  Yüzme havuzunda bulunan yabancı maddeleri ve katı pislikleri arıtmak için bir pompa/ filtre sistemi bulunmaktadır. Bunun görevi hem katıları tutmak hem de suyun sirkülasyonu ve karışmasıdır.

  Filtrasyon sistemine destek vermek amacıyla havuz fırçalanır ve dip süpürgesi yapılır. Bunun yanı sıra, filtre temizlenmelidir ve filtrenin kumu, torbası veya kartuşu temizlenme ve aralıkla değiştirilme ihtiyacı taşır.

Havuzunuza ne kadar kimyasal gerektiğini kolayca hesaplamak için, size özel havuz hesap makineleri tasarladık. Su tahlil sonuçları ile bu hesap makineleri sayesinde havuzdaki kimyasal "tahminleri" ortadan kalkar. 
  Sık bir havuz bakım düzeni olasılıkla sorunları önler ve havuzu rahatlıkla denge de tutar. Sorunlar ve dengesizlikleri önlemek hem çok daha kolay hem de çok daha hesaplıdır. Havuzunuzun günlük, haftalık ve aylık bakımlarını lütfen ihmal etmeyiniz. 
 

YOSUN ÖNLEYİCİ VE YOSUN ÖLDÜRÜCÜ

 Havuz bakımında en sık yaşanan sorun yosundur. Normal bakım programlarında klor seviyesi düştüğünde, birkaç saat için bile, yosunun üremesi başlar. Yosunla mücadele için birkaç çeşit

kimyasallar bulunur. Bunlar: yosun önleyiciler, yosun öldürücüler, İYONİZER mineral sistemlerdir.
YOSUN ÖNLEYİCİ
Bu kimyasallar haftalık olarak havuza ilave edilir ve yosunun üremesine engel olmaya yardım eder. Tabii ki havuzda klor bulunmadığı sürece tek başlarına yosuna engel olamazlar, ama yeşermesini yavaşlatırlar.
 

Yosun Öldürücü

   Havuzu yosun tuttuktan sonra bu yosunu öldürmek amacıyla yosun öldürücü kullanılır. Bunlar yine klor ile birlikte etkili olup, tek başlarına yosunun üremesini yavaşlatır.

İYONİZER Mineral sistemler

   Henüz memleketimize yaygın olmayan ama yurt dışında rağbet gören, genelde bakır ve gümüş ve çinko içeren doğal mineral sistemlerde yosuna karşı çok etkilidir. İlk uygulandığında, var olan yosunu kısa sürede çözüp tekrar üremesini tamamen engellerler.

Bunlar ile birlikte, çok daha az klor ihtiyacı duyulan havuzların hem bakımı hem de kimyasal giderleri çok düşer.Klor miktarını 0,3-0,6 ppm ayarlamak yeterlidir.

SORUNLAR

   Yosun önleyici ve öldürücü kimyasalların kullanılması bir takım sorunlar yaratmaktadır. Özetle meydana gelebilecek sorunlar şöyledir:

suyun köpürmesi;

suyun bulanması;

toplam alkalinite veya pH değişmesi;

TDS´nin yükselmesi;

klor ihtiyacının artması;

havuz yüzeylerinin lekelenmesi.

UYGULAMA.

   Türkiye´de yosun ilaçları kimyasal konsantreye su ile karıştırılarak piyasaya sunulduğu için konsentrasyonlarda standardı yoktur. Aldığınız ilacın talimatlarını takip ediniz.

HAVUZLARDA ÇÖKTÜRÜCÜ VE TOPAKLAYICI

   Kullanımı kolay olan kum filtrelerimizin başta gelen sorunu, 20-40 mikronun (0.02mm-0.04mm) altındaki partikülleri tutamamasıdır. Bu nedenle havuzun berraklığı bozulup, bulanıklığa sebep olabilir.

   Bu ufacık partikülleri havuzdan arıtmak için, genelde topaklayıcılar veya çöktürücüler tavsiye ediliyor. Bunların sayesinde, bulanıklığa neden olan maddeler ya havuzun dibine çöker yada filtrede takılabilecek boyuta getirilir.

TOPAKLAYICI

   Topaklayıcının etkisi havuz suyunda bulunan küçük maddeleri birbirine yapıştırıp daha büyük kitle haline getirmesidir. Meydana gelen kitleler filtre tarafından tutulur ve havuzun berraklığını artırır.

   Bu oluşturulan kitleler normal havuz filtrasyon sırasında filtrenin arıtılması ile suyundan arıtılır. Bu yüzden topaklayıcı uygulandıktan sonra ek bir işlem yapmak gerekmez.

ÇÖKTÜRÜCÜ

   Topaklayıcılar gibi, çöktürücülerde filtrede tutulmayan ince ve küçük maddeleri birbirine yapıştırır, fakat kimyasalların ağırlığı nedeniyle oluşturulan kitleler havuzun dibine çöker.

   Çöktürücü uygulandıktan sonra havuzun zemini çok tozlu veya çamurlu gibi görünür. Dip süpürgesi yapılıp, dibe çöken pisliğin filtre edilmesi gerekir. Eğer havuzda yabancı maddeler çok ise, çöktürücünün etkisi günlerce sürebilir ve her gün havuzun dibi yine "kirli" görünebilir.

  Filtre, bu kimyasalları kullandığınızda, havuzda istenilmeyen maddeler ile dolup ters yıkama ihtiyacı duyar. Bu yükü filtreye uyguladıktan sonra filtrenizin iyice ters yıkama ile temizlenmesi şarttır.

YÜZME HAVUZLARINDA KLOR VE KLORLAMAK

  Ülkemizde başta gelen dezenfekte kimyasalı klordur. Nedeni de klor hem hesaplı hem de çoğu mikroplara karşı etkilidir. 

Ne kadar klor kullanılır?

Uluslararası standartlara göre, serbest klor maximum 1.0-1,5 mg/L arası olmalıdır, havuzlarda istenilen serbest klor seviyesi minimum 0.3-0.5 ppm maximum1.0-1.5 arası tavsiye edilir .

Hangi klor çeşidi kullanılmalı?

Piyasada bulunan dört ana klor çeşiti vardır:

sodyum hipoklorit - %12-%15 stabilizatörsüz sıvı klor

kalsiyum hipoklorit - %65-%70 stabilizatörsüz toz klor

sodyum dikloro-isosiyanürik asit - %56 stabilizatörlü toz klor

trikloro-isosiyanürik asit - %89 stabilizatörlü toz/tablet klor

STABİLİZÖRLÜ KLOR  

   Türkiye´de en çok satılan klor %56 stabilizatörlü toz klordur. Yeni doldurulan havuzlar için veya senede birkaç ay kullanılması için uygundur. Bu klorun içeriğinde stabilizatör bulunduğu için, stabilizatör düzeyi azami değerin üzerine çıkmasına neden olur. Hele bu, klor şoklaması için kullanılırsa kesin sorunlar yaşanır. İstanbul bölgesinde Temmuz/ Ağustos aylarından itibaren havuz sorunlarının çoğu bu klorun yarattığı stabilizatör fazlalığından kaynaklanır.

Eğer stabilizatörlü %56 klor kullanıyorsanız en az ayda bir stabilizatörün seviyesini ölçtürmenizi tavsiye ederiz.

   Stabilizatör içermeyen klor çeşitleri daha uçucu oldukları için güneş battıktan sonra havuza ilave edilir. Yinede havuzun suyunda stabilizatör bulunmalıdır. Bunun için ya stabilizatör ilavesi yapılır yada bir müddet stabilizatörlü klor kullanılır.

Stabilizatörsüz sıvı ve toz klorların pH´ı yüksek olduğu için, havuzun pH´ın yükselmesine neden olur. Özellikle sıvı klor kullanımında fazla pH düşürücü ihtiyacı duyulabilir.

   En ucuz olan ve tek yerli klor üretimi sıvı klordur. Suya kattığı klor oranı düşük olduğu için miktar olarak çok kullanılır (örn. 5 litre sıvı = 1 kg toz). %65-%70 kalsiyum hipoklorit şebeke sularında kullanılan klor çeşiti olup, çözülmesi biraz zor olabilir. Dünyada en ucuz toz klor olmasına karşın, memleketimizde pazarlama politikası nedeniyle ya diğer klor çeşitlerinin aynı fiyatına yada daha pahalı fiyatlarda satılmaktadır.

YÜZME HAVUZU FİLTRELERİ

En yaygın havuz filtreleri kum filtreleridir. Bunların yanı sıra kartuş filtreleri, torba filtreleri ve DE filtreleri de bulunur.

KUM FİTRELER

Bu filtreler hem hesaplı hem de bakımı en kolay olan filtrelerdir. Altı kollu vana ile ters yıkaması, durulaması, kapatılması, sirküle edilmesi veya filtre edilmesi kolaylıkla ayarlanabilir. Bununla birlikte, filtre yalnız 20-40 mikrona kadar partiküller tutabilir.